Pergole tarasowe – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie,
które odmieni Twój taras i ogród

Wyobraź sobie, że wychodzisz do ogrodu lub na taras, cieszysz się chwilą dla siebie z kawą czy książką lub po prostu spędzasz czas z rodziną lub znajomymi na świeżym powietrzu i nie przejmujesz się przy tym niekorzystnymi prognozami pogody. Słowem: przenosisz pokój dzienny na świeże powietrze. Czy to możliwe? Tak – a wszystko dzięki pergoli!

Drewniane pergole na tarasie

Najczęściej spotykane pergole tarasowe

Pergola tarasowa to element małej architektury ogrodowej o różnych kształtach i rozmiarach, który chroni taras przed działaniem promieni słonecznych, wiatrem i deszczem. Może być przymocowana do elewacji budynku albo mieć charakter wolnostojącej, niezależnej konstrukcji (tzw. ogrodowe patio), np. pełniącej rolę łącznika między strefą indoorową i outdoorową (albo wręcz naturalnego przedłużenia wnętrza) lub też klasycznego „parawanu”.

Ogrodowe patio z pergolą

Konstrukcja pergoli ogrodowej nie jest skomplikowana – zazwyczaj składa się z drewnianej części nośnej i nieprzemakającego zadaszenia o lekkiej, nieprzytłaczającej formie. Może być pokryta stałym dachem, rozsuwaną/zwijaną roletą przymocowaną do drewnianej konstrukcji lub posiadać naturalny „dach” w formie roślin pnących się po górnym ożebrowaniu. Ten ostatni wariant sprawdza się zwłaszcza, gdy chcemy postawić pergolę wzdłuż ścieżki w ogrodzie i nieco go urozmaicić.

Mała pergola ogrodowa

Bo pergola sama w sobie jest też efektowną dekoracją. Aby to podkreślić (a oprócz tego dodatkowo osłonić się od ciekawskich spojrzeń), najczęściej oplata się ją pnączami, chociaż fantastycznie prezentuje się również w otoczeniu kwiatów i innych roślin.

Domowy taras czy ogród to jednak niejedyne miejsce, w których montuje się pergole. Ich nowoczesne odsłony można podziwiać też przy kawiarniach, restauracjach czy outdoorowych przestrzeniach hotelowych, zachęcających gości do wyjścia na zewnątrz.

Pergola – uniwersalny element małej architektury

Chociaż pergole powstają z drewna, znakomicie wpisują się w nowoczesną architekturę. Zaskakują formą i kształtem. Mogą nawiązywać do koloru elewacji budynku lub zostać pomalowane zgodnie z życzeniem klienta. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, z powodzeniem można też podzielić je na strefy – np. jadalnianą, wypoczynkową, zabaw dla najmłodszych, majsterkowania itp.

Pergole ogrodowe na drewnianym tarasie
Zadaszenie tarasu
Mała architektura ogrodowa

Aranżacja pergoli - na co zwrócić uwagę?

Odpowiednia aranżacja pergoli pozwala stworzyć funkcjonalną strefę wypoczynkową z meblami ogrodowymi, która jest praktyczna i zapewni komfort użytkownikom. Trudno na przykład wyobrazić sobie funkcjonalną pergolę bez odpowiednio zaprojektowanego zadaszenia, chroniącego przed słońcem i deszczem. O ile w upalne dni zacienione miejsce będzie na wagę złota, trzeba liczyć się z tym, że stała osłona może powodować, że do środka będzie docierało mniej światła i nie obejdzie się bez odpowiedniego doświetlenia (np. świetlikami lub oświetleniem LED, dzięki którym pergola świetnie spełni swoją rolę również po zmroku).

Pergola tarasowa w ogrodzie

Pergola – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Być może przed zamontowaniem pergoli powstrzymują Cię nie tyle kwestie techniczne, co ewentualne sprawy, których będzie trzeba dopilnować, zanim cały proces w ogóle się rozpocznie. Jak już wiesz, pergola jest elementem małej architektury, a to oznacza… że nie musisz zaprzątać sobie głowy formalnościami! 😊 Można zamontować ją bez konieczności zgłaszania tego faktu do urzędów i uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Patio z pergolą tarasową
Aranżacja patio i tarasu
Patio z drewnianą pergolą

Impregnacja, czyli kilka słów o tym, jak dbać o pergolę

Pergole tarasowe, jak przystało na solidnie wykonane konstrukcje drewniane (i nie tylko), odznaczają się dużą trwałością i wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne, jednak nie są niezniszczalne. Aby służyły jak najdłużej w niezmienionym stanie, trzeba odpowiednio o nie dbać i regularnie impregnować. Rodzaj użytego preparatu będzie zależał przede wszystkim od gatunku drewna wykorzystanego do budowy pergoli. Jeśli zlecisz to zadanie profesjonalistom (takim jak my 😊), na pewno otrzymasz niezbędne wskazówki dotyczące jej pielęgnacji.

Pergole tarasowe drewniane – producent Wrocław

W MArt Immobilien Design wykonujemy projekty pergoli tarasowych na wymiar zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Na etapie ich powstawania bierzemy pod uwagę parametry takie jak trwałość i stabilność konstrukcji, jej żywotność oraz jakość wykonania. Zadbamy o każdy detal i zaproponujemy Ci rozwiązanie dopasowane do stylistyki wnętrza domu czy charakteru ogrodu.

Mała pergola tarasowa

W naszej pracy wykorzystujemy głównie suszone drewno iglaste. To niezwykle uniwersalny, ekologiczny surowiec, który perfekcyjnie odnajduje się w klasycznych i nowoczesnych aranżacjach, a ponadto – odpowiednio impregnowany – wygląda doskonale mimo upływu czasu.

Jeśli marzysz o nowoczesnej pergoli, która zapewni Ci błogi relaks w ogrodzie lub na tarasie, skontaktuj się z nami jak najszybciej, żeby zdążyć przed kolejnym sezonem! 😊