Holistyczna koncepcja biura – przyszłość sfery pracy

Ewolucja miejsca pracy

Współcześnie do kwestii aranżacji miejsca pracy podchodzi się całościowo, holistycznie.

W centrum uwagi zamiast biura pojawił się człowiek, a priorytetem stał się taki sposób rozumienia życia i pracy, który może przyczynić się do dobrego samopoczucia pracowników. Pracodawcy zaczynają koncentrować się na ludzkich emocjach i potrzebach, stają się otwarci na zmiany. Zgodnie z tą koncepcją, współczesne środowiska pracy muszą być elastyczne, od spokojnego otoczenia, w którym pracownicy mogą skupić się na indywidualnej pracy, aż po miejsca spotkań, integracji i działań kreatywnych.

Jak będą wyglądały inspirujące biura przyszłości?

Współczesne technologie informacyjne sprawiły, że możemy pracować na wiele sposobów, co przyczynia się do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań biurowych. Ludzie już nie pracują przy jednym, tym samym stanowisku. Nowoczesne biura kształtowane są przez struktury komunikacyjne. Stopniowo firmy odchodzą od rozwiązań typu „open space” na rzecz dużo ciekawszych aranżacyjnie przestrzeni. Istnieje konieczności brania pod uwagę mobilności zespołu i potrzeb pracowników odnośnie miejsc sprzyjających koncentracji, wyciszeniu a nawet relaksowi.

Dąży się do stworzenia elastycznych rozwiązań, które szybko i łatwo dostosowują się do indywidualnych potrzeb, takich jak zaspokojenie rosnącego zapotrzebowanie na funkcjonalność, mobilność, komfort i personalizację, które sprawnie podążają za zmieniającym się stylem pracy i życia.

To otwarte przestrzenie, sale konferencyjne, restauracje, kawiarnie, ale też bardziej intymne miejsca, gdzie prowadzone są poufne rozmowy.

Poza wartościami czysto ekonomicznymi i zawodowymi, ważne są również relacje między pracownikami, atmosfera, przyjazne środowiska pracy rozumiane jako przestrzeń zaspokajająca potrzeby wyższego rzędu.

Czy współczesne biuro może być „trendy”?

Podczas badań przeprowadzonych przez British Council for Offices (BCO) oraz Savills niemal dwie trzecie ankietowanych młodych ludzi (69 proc.) wskazało przyjazny design i wygospodarowane pokoje do relaksu w miejscach pracy jako czynniki najbardziej przyczyniające się do wzrostu własnej efektywności. Im wygodniejsze jest miejsce naszej pracy, im więcej możliwości wypoczynku podczas przerwy nam zapewnia, tym lepiej postrzegamy firmę, jak i samego pracodawcę.

Obecnie biuro to coś więcej niż losowo wybrane krzesło przystawione do biurka z komputerem.

Okazuje się, że odpowiednio zaaranżowane wnętrza wspomagają kreatywność, wydajność i motywację pracowników.

Fakt ten już dawno dostrzegli sami przedsiębiorcy. Dzisiejsze biuro powinno mieć zindywidualizowany charakter, być odzwierciedleniem wizerunku firmy.

Staje się wizytówką, manifestem filozofii i misji danej marki.

Najlepszym przykładem tego typu aranżacji przestrzeni biurowej jest Bussines Link. Jako jedna z największych sieci coworkingu i prywatnych biur do wynajęcia udostępnia nowocześnie urządzone wnętrza m.in. jako miejsca pracy, organizacji spotkań czy też networkingu.

Udomowienie przestrzeni biurowej

Najnowsze trendy potwierdzają, że meble, którymi się otaczamy w pracy, nie są bez znaczenia. Biurka, krzesła, szafy zaczynają przybierać miękkie, organiczne formy i nie kojarzą się już z rygorem tradycyjnych przestrzeni biurowych. Projektanci stawiają na meble „udomowione”, bo też z domem i domową atmosferą mają się kojarzyć.

Stąd coraz więcej w przestrzeniach biurowych mebli tapicerowanych, które wizualnie ocieplają wnętrze i dodają mu przytulności. Chociaż na pozór wcale nie kojarzą się z pracą, spotkaniami biznesowymi, towarzyszą im coraz częściej.

Współczesne biuro to połączenie komfortu pracy, funkcjonalności i dobrego designu. Często przypomina elegancki apartament wykończony najwyższej jakości materiałami.

Wystrój biura staje się coraz bardziej nieformalny. Miękkie sofy, fotele, tapicerowane ławki, szezlongi, a nawet hamaki czy huśtawki stają się powszechnie stosowanym elementem wyposażenia korporacji. Co prawda, z takich miłych dla ciała i ducha trendów korzystają najczęściej międzynarodowe koncerny, szczycące się nowoczesnym podejściem do pracy i pracownika, ale może z czasem i mniejsze firmy znajdą w nich jakąś inspirację.

Tak wyposażone miejsca pracy bez wątpienia jest bardziej przyjazne. Pomaga ograniczyć stres i zwalczyć zmęczenie. Tym samym poprawia nastrój i zwiększa naszą kreatywność.

5/5 - (35 votes)

O mnie

Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.

Poznaj moją historię