O tym, że okap to niezbędny element każdej kuchni, nie trzeba nikogo przekonywać. Reguluje wilgotność powietrza, niweluje nieprzyjemne zapachy, pomaga uporać się z oparami. Dziś jednak jest to nie tylko niezbędny element wyposażenia, lecz także stylowe uzupełnienie aranżacji. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych urządzeniach.
Pamiętasz czasy, gdy kuchnie ozdobione były masywnymi, niemiłosiernie głośnymi okapami? Jeśli tak, to zapewne pamiętasz też, że częściej uderzaliśmy o te urządzenia głową, niż rzeczywiście z nich korzystaliśmy. Z perspektywy obecnych rozwiązań aranżacyjnych to już historia. Producenci urządzeń AGD stawiają dziś przede wszystkim na ciekawe wzornictwo, ergonomię, wydajność i ekologię. Połączenie tych cech to gwarancja najwyższego komfortu użytkowania oraz oryginalnej estetyki. Obecnie okapy są bowiem nie tylko niezbędnym elementem wyposażenia, lecz także oryginalnym uzupełnieniem dodającym charakteru aranżacji.
Okap kuchenny – 3 powody, dla których musisz go mieć
Nie ulega wątpliwości, że okap to kluczowy element wyposażenia każdej kuchni – pomaga pozbyć się oparów, a zamontowany system filtracji z powodzeniem neutralizuje nieprzyjemne zapachy, zapobiega osiadaniu pary na meblach i reguluje wilgotność powietrza. Obecnie jednak dostępne na rynku urządzenia – zarówno w wersji pochłaniacza, jak i wyciągu kominowego – oferują wiele innych, zaawansowanych funkcji.
Po pierwsze, nowoczesne okapy skutecznie dbają o jakość powietrza w naszych domach, usuwając i filtrując opary kuchenne. Zasada ich działania jest prosta: urządzenia mogą pracować jako wyciąg lub pochłaniacz. Zadaniem pierwszego z nich (działającego na zasadzie tzw. obiegu otwartego) jest usunięcie powietrza z kuchni poprzez kanały wentylacyjne. Rolą pochłaniacza jest natomiast filtrowanie powietrza bezpośrednio w okapie (tj. w obiegu zamkniętym), z wykorzystaniem filtrów węglowych. Tryb ten jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia okapu do dedykowanego kanału wentylacyjnego.
Po drugie, pracę wielu montowanych obecnie okapów można zautomatyzować tak, by stale monitorowały jakość powietrza w pomieszczeniu. Tak zaprogramowany okap będzie inteligentnie rozpoznawał poziom unoszących się oparów, zapachów, wilgoci oraz tłuszczu, dopasowując moc działania do warunków aktualnie panujących w pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest również wiele urządzeń typu smart, których pracą można zarządzać z poziomu aplikacji w telefonie. Pozwoli to, np. włączać urządzenie bezdotykowo, synchronizować jego pracę z uruchomieniem płyty grzewczej oraz piekarnika, a w wypadku awarii – błyskawicznie zdiagnozować jej przyczynę.
Po trzecie, obecnie okapy cechują się wydajną, a jednocześnie cichą pracą – znakomita większość z nich to dziś urządzenia bezsilnikowe, które wyróżniają się dyskretnym działaniem nawet przy dużych poziomach wydajności wentylacji. Takie rozwiązanie docenią szczególnie właściciele otwartych kuchni połączonych z jadalnią i salonem, którzy dzięki bezgłośnym wyciągom będą mogli swobodnie rozmawiać, jednocześnie przygotowując pyszne dania.
I wreszcie po czwarte, obecnie pod atrakcyjnym wyglądem nowoczesnych okapów kryje się zaawansowana technologia i bogactwo funkcji, które uprzyjemniają wykonywanie kuchennych czynności. W trosce o najwyższą skuteczność wyciągu część urządzeń jest dziś wyposażona w wydajne turbiny z kilkoma stopniami regulacji. Działają one w najwyższych klasach efektywności energetycznej, co ma realny wpływ na oszczędności w domowym budżecie.
Przed zakupem okapu porównaj jego maksymalną wydajność z kubaturą Twojego pomieszczenia. Standardem jest, by urządzenie mogło w ciągu godziny sześciokrotnie przefiltrować powietrze z całej kuchni.
Niebanalny akcent w kuchni
Obecnie okap kuchenny to nie tylko funkcjonalny sprzęt o określonych właściwościach. Dostępne na rynku urządzenia zachwycają dziś nieszablonowymi formami i zwracają uwagę modną kolorystyką, nierzadko stając się dekoracyjną kropką nad i w kuchennych aranżacjach.
Wygląd współczesnych okapów kuchennych to połączenie nieoczywistej estetyki i nietuzinkowego wzornictwa. Bryły urządzeń mogą mieć prostą, minimalistyczną formę, ale mogą też zaskakiwać nietypowym wyglądem, np. intrygującymi geometrycznymi kształtami czy zaskakującym połączeniem materiałów, z których zostały wykonane. Wszystko po to, by zwolennicy każdego z wnętrzarskich trendów znaleźli coś dla siebie.
To właśnie w odpowiedzi na te trendy producenci oferują dziś okapy nie tylko w tonacjach klasycznej bieli czy barwach typu inox, które z pewnością zrobią duże wrażenie na miłośnikach współczesnego designu, lecz także w innej kolorystyce. I tak na przykład matowa czerń świetnie sprawdzi się w surowych, loftowych wnętrzach, natomiast odcienie miedzi stanowić będą idealne dopełnienie eklektycznych stylizacji.
Aktualnie okapy kuchenne zwracają również uwagę wysoką jakością i oryginalnością wykonania. Warianty wykonane w całości ze stali ozdobnej to doskonały wybór do industrialnych pomieszczeń, urządzenia z eleganckiego szkła hartowanego z powodzeniem uzupełnią kuchnie utrzymane w stylistyce country glam, a okapy, do produkcji których wykorzystano ręcznie wyrabianą ceramikę to oryginalny dodatek do wnętrz w stylu boho lub tych inspirowanych estetyką przywodzącą na myśl PRL.
Najwyższa jakość, dbałość o detale i perfekcyjne wykończenie sprawiają, że dzięki okapom przestrzeń kuchenna może zyskać niezwykle efektowną oprawę. Szerokie spektrum personalizacji w zakresie m.in. kolorów czy użytych materiałów wykończeniowych, sprawia zaś, że urządzenia te są dziś niekwestionowanymi gwiazdami nowoczesnych kuchni na wymiar.
Chcesz, by okap był designerskim dodatkiem w Twojej kuchni, a jednocześnie dodawał pomieszczeniu klimatyczności? Wybierz okap, który wyglądem będzie przypominał ozdobną lampę. Ten typ okapów świetnie sprawdzi się nad kuchenną wyspą – nawet, gdy wyciąg będzie wyłączony, urządzenie może emitować dyskretne, nastrojowe światło. Ciepła barwa światła doda pomieszczeniom przytulności, a ustawienie regulatora na światło o zimnej barwie pomoże wydobyć piękno aranżacyjnych detali.
Okap ścienny, sufitowy czy zamontowany w zabudowie kuchennej – który wybrać?
Bogaty asortyment dostępnych na rynku okapów obejmuje modele o różnym przeznaczeniu, wymiarach i sposobach montażu. Do wyboru masz dziś, m.in. urządzenia wyspowe, podszafkowe i sufitowe, a także tradycyjne okapy kominowe w odświeżonej współczesnej odsłonie. Na co zwracać uwagę, wybierając model do swojej kuchni?
Przede wszystkim weź pod uwagę wielkości i rozkład pomieszczeń w Twoim domu lub mieszkaniu, a także styl, w jakim chciał(a)byś utrzymać swoje wnętrza. W przestronnych kuchniach połączonych z salonem i jadalnią warto zdecydować się na okap wyspowy montowany do sufitu lub podwieszany na regulowanych linkach. Jeżeli zaś remontujesz lub urządzasz niewielkie mieszkanie w bloku, to zapewne lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą kompaktowe okapy podszafkowe lub sufitowe, które z powodzeniem spełnią swoją funkcję, nie zajmując przy tym zbyt dużo miejsca. Dobrym pomysłem dla właścicielek i właścicieli większego metrażu będą natomiast nieco odświeżone wydania tradycyjnych okapów kominowych, np. w kształcie odwróconej litery T, przyścienne, skośne, okrągłe, prostokątne, a nawet rustykalne.
Warto też, byś przed zakupem urządzenia skonsultował(-a) swój wybór z ekipą remontową oraz firmą wykonującą meble na wymiar – tak, by mieć pewność, że wybrany przez Ciebie okap rzeczywiście będzie mógł zostać zamontowany w Twoim wnętrzu.
Montaż okapu kuchennego – co musisz o tym wiedzieć?
Jak już wspomniałam, współcześnie okapy można montować na różne sposoby – do ściany, do sufitu lub do zabudowy meblowej. Pamiętaj jednak, że miejsce, w którym chcesz umieścić urządzenie, musi spełniać określone normy. O czym warto pamiętać, rozpoczynając montaż okapu?
Okap montowany na ścianie
- Wybierz właściwą ścianę – ta, na której zdecydujesz się zamontować okap, musi mieć odpowiednie właściwości – dostateczną nośność, a także być płaska i pionowa,
- Dokładnie sprawdź miejsce montażu – tak, by podczas wierceń otworów montażowych nie uszkodzić istniejących instalacji (np. gazowej, elektrycznej czy wodnej),
- Pamiętaj, że ściany drewniane lub te, wykonane z karton-gipsu działają jak pudło rezonansowe, przez co Twój okap może pracować znacznie głośniej.
Okap montowany do sufitu
- Przed rozpoczęciem montażu precyzyjnie oceń sufit w Twoim pomieszczeniu – powinien być płaski i poziomy, a także posiadać odpowiednią nośność,
- Pamiętaj, że ten rodzaj okapu może być zamontowany wyłącznie na suficie stałym – nie wolno go instalować do sufitu podwieszanego (ani do jego płyt, ani do stelaża),
- Jeśli Twój sufit ma niestandardową konstrukcję, pamiętaj, by zastosować odpowiedni materiał montażowy lub zbudować stelaż przy użyciu szpilek, kątowników itp.
- Pamiętaj, że sufity drewniane lub te, wykonane z karton-gipsu mogą sprawiać, że okap będzie pracował ze zwiększoną głośnością,
- Dokładnie sprawdź miejsce montażu – tak, by podczas wierceń otworów montażowych nie uszkodzić istniejących instalacji (np. gazowej, elektrycznej czy wodnej).
Okap montowany w zabudowie kuchennej
- Odpowiednio dobierz meble na wymiar – te, na których zamontujesz okap, muszą mieć dostateczną wytrzymałość, tj. być wielopoziomowe i mieć płytę o grubości min. 16 mm,
- Pamiętaj, że okap zamontowany w zabudowie kuchennej może pracować głośniej.
Podsumowanie
Jeśli nie masz pewności, czy wybrane przez Ciebie urządzenie sprawdzi się w Twoim wnętrzu, skontaktuj się ze mną 😊 Ocenię miejsce montażu i profesjonalnie dobiorę wszystko, co niezbędne do instalacji sprzętu, który może naprawdę odmienić Twoją wymarzoną kuchnię.
* W publikacji zaprezentowane zostały nowoczesne okapy pochodzące z kolekcji polskiego producenta innowacyjnych rozwiązań do kuchni – marki NORTBERG.* Zdjęcia produktowe i aranżacyjne stanowią materiały prasowe pozyskane od firmy NORTBERG.