Jak wygląda świat polskiej porcelany?

Moje życie zawsze cechowała ciekawość i otwartość na świat.
W dzieciństwie lubiłam zaglądać do lokalnych rzemieślników i podpatrywać jak powstaje rękodzieło. Podobała mi się sztuka snycerska i toczenie na kole garncarskim. Fascynował mnie kunszt pracy ręcznej.

aranżacja wnętrz, projektowanie Wrocław

I tak już mi zostało… Tym razem celem moich odwiedzin stała się fabryka porcelany Karolina w Jaworzynie Śląskiej.

Miałam to szczęście, że zostałam oprowadzona po całym obiekcie. Poznałam tajemnice produkcji porcelany – od składników masy porcelanowej i rodzajów form począwszy, a na wypaleniuszkliwieniu i dekorowaniu skończywszy.

aranżacja wnętrz Wrocław

Nie miałam wcześniej świadomości, że jeden porcelanowy kubek w całym swoim cyklu produkcyjnym wiele razy przechodzi z rak do rąk, w celu jego odpyleniaoszlifowania czy złocenia. W zależności od elementów zdobniczych może trafić do wypału nawet trzykrotnie.

I właśnie to stanowi o wyjątkowości porcelany. To czyni ją unikalną i niepowtarzalną!

Karolina jest jedną z nielicznych już fabryk porcelany w Polsce, jedyną zaś, która produkuje porcelanę kremową Fine Bone China.

projektowanie wnętrz mart-id
projektowanie wnętrz

Wśród klasycznych białych czy kremowych zestawów współcześnie projektanci sięgają także po bardziej nowatorskie rozwiązania.

Obecnie motywami zdobionych naczyń stają się elementy natury: listki, gałązki, nawiązania do struktury skał i marmuru.

aranżacja wnętrz procelana
architekt wnętrz Wrocław porcelana
projektowanie wnętrz procelana

Fascynacja światem przyrody stała się przyczynkiem do naszego wspólnego przedsięwzięcia, którego efekty mogliście podziwiać na przygotowanej przeze mnie ekspozycji podczas Kongresu Firm Rodzinnych w Haston City Hotel we Wrocławiu.

projektowanie wnętrz porcelanowy talerz
Procelanowy talerz
projektowanie i aranżacja wnętrz

A jaki rodzaj rzemiosła Ciebie zachwyca?

A oto krótka video-relacja z odwiedzin w fabryce porcelany Karolina w Jaworzynie Śląskiej:

5/5 - (31 votes)

O mnie

Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.

Poznaj moją historię