Kongres Firm Rodzinnych w Haston City Hotel we Wrocławiu 2-3.03.2020 r.

W dniach 2-3.03.2020 r. miałam przyjemność aktywnie wziąć udział w Kongresie Firm Rodzinnych, który miał miejsce w Haston City Hotel we Wrocławiu.

Rodzinność jako wyróżnik na rynku

W trakcie tych dwóch wspólnie spędzonych dni poznałam wiele inspirujących historii firm rodzinnych, wspólnie rozmawialiśmy o sukcesji, zarządzaniu zespołem, o internacjonalizacji interesu rodzinnego i szansach na odniesienie sukcesu na rynku globalnym.

W ostatnim zaś panelu „Biznes w rodzinie, rodzina w biznesie. O partnerstwie w firmie rodzinnej” miałam okazję wraz ze Sławomir Sadowski wziąć udział osobiście.

Wraz z innymi prelegentami rozmawialiśmy o partnerstwie w biznesie, przenikaniu się sfery rodzinnej i zawodowej, jak również o roli kobiet we współczesnych firmach rodzinnych.

Tożsamość firmy rodzinnej to często kultywowane w biznesie wartości rodzinność, dbałość o relacje, empatia, które towarzyszyły rodzinie właścicielskiej od momentu powstania firmy, a które coraz częściej przechodzą proces sukcesji i znajdują się w drugim pokoleniu, stanowiąc ich największy atut i wyróżnik.

Pozwolę sobie przytoczyć fragment relacji Pani Katarzyny Saranek na temat tegorocznego Kongresu Firm Rodzinnych we Wrocławiu:

„Mówi się, że firmy rodzinne stanowią „sól ziemi” – wyrastają na gruncie pomysłów i pasji założycieli lub w odpowiedzi na zaobserwowane przez nich potrzeby rynku. To one stwarzają najwięcej miejsc pracy, dając zatrudnienie tam, gdzie nie oddziałują wielkie korporacje.(…)”

Odpowiedzialność w biznesie rodzinnym

Nowe wyzwania stojące przed właścicielami firm rodzinnych sięgają zdecydowanie dalej niż sam biznes.

To odpowiedzialność za ciągłość i rozwój biznesu, za swoją rodzinę, a także za pracowników i ich rodziny. To troska o środowisko i ekologię.

Wymiana wiedzy i doświadczeń między przedsiębiorcami, którzy znaleźli właściwe mechanizmy funkcjonowania rodziny w biznesie i biznesu w rodzinie – to bezcenna wartość merytoryczna tego wydarzenia.

Wartości i pasja siłą napędową biznesu rodzinnego

Uczestnictwo w Kongres Firm Rodzinnych, przekonało nas, że większość rodzinnych biznesów powstawało z pasji ich właścicieli.

Na ich drodze pojawiało się nie mało trudności, ale wizja i motywacja wewnętrzna sprawiały, że parli dalej do przodu.

Podobnie rzecz ma się z naszą rodzinną firmą MS Sadowscy, która ma swe korzenie w pasji mojego teścia do pracy z drewnem, o której opowiadał podczas Kongresu mój mąż Sławomir Sadowski:

“Mój tata, kiedy 40 lat temu dostał od swojego stryja z Gubina drewniany strug stolarski, postanowił urządzić z desek z odzysku swój pierwszy mini warsztat. Po pracy, ku uciesze sąsiadów realizował w nim swoje hobby. Z czasem pracy przybywało, a prawdziwy przełom nastąpił po 2004 r., kiedy wyjechaliśmy do Wielkiej Brytanii, gdzie założyłem własną działalność gospodarczą. Doświadczenie i zdobyte środki pozwoliły mi po powrocie do kraju w 2009 r. na profesjonalizację naszego warsztatu pracy. Nasza pasja wciąga do firmy kolejnych członków rodziny. Od 2017 r. do biznesu rodzinnego dołączyła moja żona Marta Sadowska z autorskim projektem aranżacji wnętrz pod marką MArt Immobilien Design. Kto wie, może kiedyś dołączą do nas nasze dzieci…”

Aranżacyjna oprawa wydarzenia

Z kolei nasz dębowy stół w holu hotelu przyozdobiły dekoracje z Huta Szkła Kryształowego JULIA i Zakłady Porcelany Stołowej Karolina. Całość dopełniły aranżacje florystyczne Be my flower.

Nie zabrakło też słodkości od Bardzkie Pierniki Fabryka Magdalena Topolanek i Doti.

Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu dziękujemy za zorganizowanie tak inspirującego i bogatego w wymianę doświadczeń wydarzenia!

5/5 - (33 votes)

O mnie

Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.

Poznaj moją historię