Wybór mebli kuchennych na wymiar

Kuchnia otwarta, czy zamknięta? Wybór mebli kuchennych na wymiar

Jednym z dylematów najczęściej pojawiających się na etapie planowania projektu aranżacji, jest kwestia tego, czy kuchnia ma pozostać otwarta na salon lub jadalnię, czy jednak zamknięta. Oczywiście oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, które trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, która będzie miała istotny wpływ m.in. na projektowanie mebli kuchennych. To właśnie im postanowiłam poświęcić dzisiejszy wpis.

Kuchenny dylemat

Kuchnia była nazywana „sercem domu” już przez nasze babcie. To tam, podczas przygotowywania i wspólnego spożywania posiłków, toczyło się rodzinne życie. W dużej mierze pozostaje tak do dziś. W ostatnich latach obserwujemy zdecydowane „otwieranie się” przestrzeni kuchennych, ale jednocześnie nadal nie brakuje zwolenników kuchni oddzielonej drzwiami od pozostałych pomieszczeń. Wybór konkretnego rozwiązania zależy nie tylko od indywidualnych przyzwyczajeń i preferencji, ale i możliwości oraz układu funkcjonalnego domu lub mieszkania. Wiadomo, że do aranżacji małej kuchni, w której meble kuchenne zostaną wykonane na wymiar, by maksymalnie zwiększyć jej ergonomiczność, podejdziemy zupełnie inaczej niż do dużej przestrzeni, gdzie można o wiele bardziej „rozwinąć skrzydła”.

Zalety kuchni otwartych, które przyczyniły się do ich popularności

Boom na kuchnie otwarte to efekt trendu polegającego na przenikaniu się przestrzeni we wnętrzach poprzez umiejętne ich łączenie i utrzymanie spójności aranżacyjnej oraz kolorystycznej i konsekwentne wykorzystywanie wybranych materiałów. Do takiego podejścia przyczyniła się głównie zmiana naszego stylu życia – otwieramy się na świat i chcemy mieszkać w przestrzeni, która nie ogranicza. Dzięki otwarciu kuchni na jadalnię albo salon wnętrze wyda się bardziej przestronne i harmonijne. Na pewno stanie się też miejscem częstszych spotkań domowników i ich gości. Słowem: zachęci do wspólnego spędzania czasu.

Wyspa jak element kuchni otwartej

Współczesna otwarta kuchnia bez dwóch zdań jest również eco-friendly. Nieszablonowe możliwości aranżacyjne (np. okapy ukryte w wyspach) doskonale łączą się z rozwiązaniami technologicznymi najnowszej generacji. Jednocześnie sprzęty są energooszczędne i bardziej wydajne. Tylko od nas zależy, czy postanowimy schować je za gustownymi frontami, czy celowo wyeksponować, podkreślając tym samym niebanalny design.

Otwarcie kuchni wpływa też na klimat panujący w całej strefie dziennej – czyni ją bardziej przytulną i lepiej doświetloną, ponieważ naturalne światło łatwiej dociera do miejsc, które w innym wypadku byłyby oddzielone ściankami działowymi.

Niebagatelna rola wyspy kuchennej

Otwarta kuchnia powinna nawiązywać stylem do pomieszczenia, z którym została połączona. Z tego powodu do zabudowy coraz częściej wykorzystuje się eleganckie materiały, m.in. fornirowane fronty meblowe lub laminaty imitujące naturalne surowce, takie jak drewno czy kamień, będące swego rodzaju „łącznikiem” między strefą kuchenną a otaczającą ją przestrzenią. Niemal niewidoczną, płynną granicę między nimi stanowią zastosowane kolory, faktury czy odpowiednio dobrane dodatki.

Widoczny podział między kuchnią, a salonem w kuchni otwartej.

Umowna linia podziału między kuchnią a salonem lub jadalnią jest często wyznaczana przez wyspę kuchenną. To niezwykle praktyczne rozwiązanie doskonale wyglądające w nowoczesnych, dużych wnętrzach. Wyspa pozwala ukryć przedmioty niemieszczące się w szafkach lub te, które chcemy mieć pod ręką. Jeżeli uda się postawić przy niej hokery oraz zamontować dodatkowy blat (najlepiej nieco niższy niż główny), zyskamy również miejsce idealnie nadające się do spożywania posiłków.

Chociaż w niewielkich mieszkaniach nie ma miejsca na wyspę kuchenną, przy aranżacji małej kuchni (np. w kawalerce) stosuje się zazwyczaj niewielki półwysep lub barek, który wyznacza umowną granicę między kuchnią a salonem. Oprócz tego, że pozwala wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętów gospodarstwa domowego lub naczyń, pomaga w lepszej organizacji ograniczonego metrażu.

Kuchnia otwarta – czy zawsze się sprawdzi?

Wcześniej napisałam o zaletach płynących z posiadania otwartej kuchni, więc wypadałoby też wspomnieć o niedogodnościach związanych z jej posiadaniem.

Minusy kuchni otwartej

Przeciwnikom otwartych kuchni najczęściej przeszkadzają hałas towarzyszący gotowaniu i intensywny zapach, który przenika do pozostałych pomieszczeń i unosi się w nich jeszcze przez długi czas po przyrządzeniu posiłków.

W przestrzeni kuchennej nieoddzielonej od salonu trudno ukryć brudne naczynia czy zastawione blaty. Nie każdy ma na tyle dyscypliny, by sprzątać na bieżąco w trakcie gotowania. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą sprawdzone rozwiązania, o których można pomyśleć już na etapie przygotowywania projektu i ustalania rozmieszczenia mebli kuchennych na wymiar:

  • wysuwanych koszach cargo,
  • wygodnych szafkach na siłownikach
  • czy też o głębokich szufladach.

Kuchnia zamknięta – kiedy się na nią zdecydować, a kiedy wybrać inne rozwiązanie?

W przypadku kuchni zamkniętej również można wskazać kilka plusów i minusów, które zapewne będą miały istotny wpływ na decyzję o jej ewentualnym wyborze.

Plusy kuchni zamkniętej

Niektórzy wolą przygotowywać posiłki w spokoju i nic tego nie zmieni 😊 Dla nich idealnym (a na pewno najbardziej komfortowym) rozwiązaniem okaże się kuchnia zamknięta, będąca oddzielnym, zamykanym pomieszczeniem.

Zaaranżowanie zamkniętej kuchni zazwyczaj jest tańsze niż urządzanie otwartych, synkretycznych przestrzeni. Może okazać się, że większość sprzętów nie będzie wymagała zabudowy, a całość często da się urządzić bez konieczności zamawiania mebli kuchennych na wymiar. Oczywiście nie zawsze jest to regułą – zabudowa umożliwia w końcu „walkę o każdy centymetr” i umiejętne zagospodarowanie małej przestrzeni.

Przykładowa aranżacja zamkniętej kuchni z meblami na wymiar

W przypadku gdy kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie można też pokusić się o zaaranżowanie jej w stylu innym niż pozostałe wnętrza i nie koncentrować się na utrzymaniu spójności za wszelką cenę. Nie bez znaczenia pozostaje też aspekt praktyczny: więcej ścian w kuchni zamkniętej to w końcu dodatkowe miejsce na szafki i schowki.

Kuchnię zamkniętą ze względów bezpieczeństwa wybiera także wiele par z małymi dziećmi. W otwartej przestrzeni przy włączonych sprzętach (np. gorącym piekarniku) lub szufladach wypełnionych ostrymi przedmiotami (np. nożami) wystarczy chwila nieuwagi.

Minusy kuchni zamkniętej

Dla niektórych rodziców przebywanie w zamkniętej kuchni jest jednak sporym problemem – wolą mieć malucha na oku, gdy ten bawi się w pokoju obok. Nie do końca zadowolone z zamkniętej kuchni, szczególnie podczas imprez z udziałem licznych gości, pewnie będą też osoby odpowiedzialne za gotowanie, które – zamiast z innymi – spędzą większość czasu na przygotowywaniu potraw, ich podgrzewaniu, noszeniu do salonu pełnych talerzy i powrotach do kuchni ze stosami nieczystych naczyń. Kolejną niedogodnością „odcięcia” kuchni od innych pomieszczeń z pewnością jest brak przestronności, którą zapewnia otwarta aranżacja. W małej kuchni dodatkowo może przeszkadzać też mała ilość naturalnego światła i konieczność zastosowania sztucznego oświetlenia.

Kuchnia półotwarta – sposoby na jej urządzenie

Kompromisem dla osób niezdecydowanych może okazać się kuchnia półotwarta, czyli delikatnie przesłonięta np. niewielką, przezroczystą ścianką działową, na której da się zamontować funkcjonalny blat i dodatkowo zasłonić dzięki niej panujący nieporządek. Rolę takiej „przegrody” świetnie spełni też ażurowy regał pomiędzy kuchnią a salonem z odpowiednio dobranymi dodatkami, widocznymi z obydwu pomieszczeń, lub usytuowany na granicy stół.

Widok na zaaranżowaną kuchnię otwartą

Nie bez przyczyny kuchnia półotwarta często jest wyposażona w barek lub niewielki półwysep oddzielający ją od pomieszczenia obok. Dzięki nim osoby przebywające w dwóch sąsiadujących ze sobą przestrzeniach doskonale się widzą i nie są od siebie odizolowane. Jednocześnie sama kuchnia pozostaje nieco zasłonięta.

Aranżacja małej i dużej kuchni – wybór oświetlenia i posadzek a funkcjonalność

Niezależnie od tego, czy mamy do urządzenia bardzo dużą kuchnię czy przestrzeń kuchenną o ograniczonym metrażu, musimy pomyśleć o jej funkcjonalności. Od czego zacząć? Od przemyślanego doboru materiałów i dodatków.

Podstawą jest wysoka jakość – przecież zarówno meble, elementy wykończenia, jak i sprzęty kuchenne mają służyć nam latami. Posadzki muszą być wytrzymałe, antypoślizgowe, a utrzymanie ich w czystości nie powinno sprawiać nam problemów.

Przy wyborze materiałów podłogowych dobrze jest też pamiętać o zróżnicowaniu ich w poszczególnych strefach. O ile w samej kuchni najlepiej sprawdzą się płytki, w strefie jadalnej czy salonie znakomicie wypadnie naturalne drewno lub panele drewnopodobne. Subtelne przejście między strefą kuchenną a jadalnią lub salonem sprawi, że przestrzeń stanie się bardziej płynna i pozwoli zaakcentować funkcje tworzących ją pomieszczeń.

Nadal dość powszechne jest różnicowanie przestrzeni w poszczególnych strefach i często znajduje to odzwierciedlenie w wyborze materiałów podłogowych. O ile w samej kuchni najlepiej sprawdzą się płytki, w strefie jadalnej czy salonie znakomicie wypadnie naturalne drewno albo panele drewnopodobne. Subtelne przejście między strefą kuchenną a jadalnią lub salonem sprawi, że przestrzeń stanie się bardziej płynna i pozwoli zaakcentować funkcje tworzących ją pomieszczeń. Ostatnio zauważam jednak zmianę tego trendu i odejście od różnicowania na rzecz jednolitej posadzki (najczęściej w ciepłym odcieniu drewna) w obu strefach. Efekt możecie zobaczyć na zdjęciach aranżacyjnych dołączonych do tego wpisu 😊

Ergonomiczna kuchnia to przestrzeń, gdzie mamy łatwy dostęp do potrzebnych sprzętów, ale też miejsce dobrze oświetlone. W wersji otwartej możemy korzystać z naturalnego dziennego światła. W najbardziej optymalnym układzie funkcjonalnym okna wychodzą na stronę wschodnią – promienie słoneczne padają wówczas pod niewielkim kątem i nie są zbyt intensywne, ale za to dość równomiernie rozproszone.

W każdej kuchni powinno znaleźć się co najmniej kilka punktów świetlnych będących źródłem sztucznego światła. Największe wrażenie zrobią zapewne halogeny montowane pod sufitem, lampy nad stołem lub wyspa kuchenną i podświetlenie przeszklonych szafek wiszących nad blatem albo wbudowanych witryn.

Kuchnia otwarta czy zamknięta – co wybrać?

Przed podjęciem decyzji o wyborze kuchni otwartej lub zamkniętej trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Pomocne może być odpowiedzenie sobie na kilka pytań. Jak wiele czasu będziemy w niej spędzać? Czy gotowanie to nasza pasja, czy kuchnia ma służyć nam raczej do odgrzewania posiłków? Czego oczekujemy od tego konkretnego pomieszczenia i który wariant będzie pasował do naszego stylu życia? Jeśli zamierzamy gotować tylko od święta, być może powinniśmy bardziej skupić się na aranżacji pomieszczeń, w których spędzamy zdecydowanie więcej czasu. Jeżeli natomiast kochamy kulinarne eksperymenty i czujemy się w kuchni jak ryba w wodzie – zaszalejmy 😉

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsza jest kuchnia otwarta, czy zamknięta. Oczywiście, czasem już na wstępie ograniczają nas kwestie techniczne (np. nie ma możliwości wyburzenia ściany i otwarcia kuchni na strefę dzienną). Właściciele dużych domów spojrzą na to w odmienny sposób niż osoby mieszkające na mniejszym metrażu. Jednak w przypadku gdy możemy wybrać, warto poświęcić czas na dokładnie zastanowienie się. Chociażby po to, by uniknąć niedogodności i poniesienia dodatkowych kosztów związanych z późniejszą przebudową.

Meble kuchenne na wymiar – MArt Immobilien Design Wrocław

Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, jak może wyglądać projekt Twojej wymarzonej kuchni, zajrzyj na mój blog, gdzie znajdziesz wiele inspiracji i pomysłów na aranżację kuchennego wnętrza.

Zajmuję się nie tylko projektowaniem mebli kuchennych na wymiar, ale i kompleksową aranżacją przestrzeni prywatnych i biznesowych. W rodzinnej pracowni we Wrocławiu na zamówienie powstają też jedyne w swoim rodzaju meble z drewna i tapicerowane. Chcesz porozmawiać o projekcie? Napisz do mnie lub zadzwoń!
5/5 - (38 votes)

O mnie

Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.

Poznaj moją historię