Meble drewniane od lat zajmują szczególne miejsce w naszych domach, opierając się upływowi czasu. Zachwycają oryginalnością i uniwersalnością, dzięki której doskonale wkomponowują się w niemal każdy styl aranżacyjny. Mogą pełnić rolę eleganckiego dodatku lub tworzyć klimat wnętrza w połączeniu z dobrze dobranymi detalami.
Uwielbiam drewno przede wszystkim za jego naturalność i trwałą formę stanowiącą zaprzeczenie sezonowości i wpisywania się w aktualnie panujące trendy. To surowiec pozwalający skupić się na tym, na co zwracam największą uwagę w swojej pracy – solidności, jakości wykonania, a także możliwości odwoływania się do tradycji i prezentowania jej w nowoczesnej odsłonie z poszanowaniem środowiska i nawiązaniem do najlepszych praktyk rzemieślniczych, z których może czerpać stolarstwo meblowe.
Drewno - odrobina historii
Można powiedzieć, że drewno jest z nami od zawsze. Człowiek z powodzeniem wykorzystywał je, odkąd pojawił się na świecie. Powstawały z niego pierwsze narzędzia, szybko stało się również elementem szałasów, w których mieszkali nasi przodkowie. Wreszcie to właśnie dzięki drewnu i kamieniowi homo erectus poznał tajemnicę krzesania ognia i wykonał milowy krok w rozwoju.
Meble z drewna pojawiają się na starożytnych rycinach. Archeolodzy znaleźli dowody na to, że już żyjący niemal 5000 lat temu Egipcjanie opanowali technikę fornirowania i konserwowania mebli lakierem. Pierwszy w historii sklep z meblami został odnaleziony w Pompejach. Prawdopodobnie było ich jednak więcej – w końcu Rzymianie niemal do perfekcji opanowali stolarstwo meblowe. Rzemiosło przeżywało prawdziwy rozkwit w epoce średniowiecza, kiedy to zawód stolarza uznawany był za jeden z najbardziej prestiżowych.
W Polsce przez długi czas płynęliśmy z prądem wpływów z Włoch, Francji czy Niemiec. Sztuka meblarska ostatniego z wymienionych krajów inspirowała m.in. wytwórców nieopodal moich rodzinnych stron. Jednym z nich był Martin Kimbel, który prowadził własny zakład stolarski w mieście z tradycjami, jakim bez wątpienia już wtedy był Wrocław. W ubiegłym roku odnaleziono zdjęcia wykonanej przez niego w II połowie XIX wieku neogotyckiej biblioteczki i szafy oraz kredensu w tym samym stylu.
Dlaczego tak chętnie wybieramy meble z drewna?
Trwałość
Drewniane wezgłowie wykonane z ponad dwustuletnich drewnianych belek – jest dowodem trwałości i uniwersalności surowca
Łatwość konserwacji
Bezpieczeństwo
Meble do łazienki częściowo wykonane z drewna dębowego stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnych materiałów wykończeniowych
Wyjątkowość
Uniwersalność
Piękno
Bliskość natury
Ekologia
Dekory z drewna dębowego są dobrym pomysłem na uzupełnienie mebli wykonanych z płyt meblowych.
Powiedz mi, jak mieszkasz, a powiem Ci, kim jesteś
Podsumowanie
Stół dębowy olejowany – gwarantem ponadczasowości surowca