Wnętrza w stylu angielskim
Dom to wyjątkowe miejsce, gdzie chcemy i powinniśmy dobrze się czuć. To właśnie Anglicy zwykli mawiać „My home is my castle”. To bezpieczna przystań i miejsce do odpoczynku. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj wiele czasu poświęcamy na jego zaaranżowanie, dopracowując starannie każdy detal.
Bardzo ważne jest by wnętrza naszego domu, przede wszystkim nam się podobały, abyśmy czuli się w nich dobrze i komfortowo każdego dnia.
Wiem, że większość z Was preferuje raczej wnętrza stricte nowoczesne, których we współczesnych projektach nie brakuje, ale jakiś czas temu miałam przyjemność projektować apartament w stylu angielskim. Tworzenie takiego wnętrza sprawiło mi ogromną frajdę i dało szerokie pole dla mojej kreatywności w tworzeniu i doborze materiałów wykończeniowych.
Tkaniny z kolekcji Andrew Martin
Styl angielski niektórym kojarzy się z ciężkim i przytłaczającym wystrojem. Owszem jest bogaty i strojny, ale odpowiednio i starannie dobierając elementy, które idealnie będą do siebie pasowały, możemy stworzyć spójną kompozycję.
Zdecydowanie jest to rodzaj aranżacji wnętrz, stworzony z myślą o osobach, które cenią sobie imperialistyczny przepych, szyk i elegancję.
Bogactwo zastosowanych w aranżacji wzorów, faktur i kolorów sprawia, że jest też bardzo przytulny.
Kolorystyka i materiały używane w wnętrzach angielskich
We wnętrzach angielskich dominuje jasno złota kolorystyka. Złoto idealnie komponuje się z bielą, takie połączenie wygląda bardzo estetycznie. Pozostałymi kolorami, które mogą się pojawić w takich wnętrzach, to ciepłe odcienie brązu, czerwień, róż, delikatna zieleń i błękit.
Dekoracja łóżka w tkaninie z kolekcji Andrew Martin
Kuchnia w stylu angielskim stanowi połączenie elegancji i funkcjonalności. Charakterystyczne dla niej są delikatne barwy, które można zastosować zarówno na meblach, jak i na podłodze czy ścianach. Dominująca gama kolorów to ecru, wanilia, beż i wiele odcieni bieli (jak np. uwielbiany przez Brytyjczyków: Pure Brilliant White).
Projekt i realizacja MArt Immobilien Design
Łazienka w stylu angielskim to pomieszczenie w kolorze białym, bardzo często połączona z marmurowymi blatami.
Projekt i realizacja MArt Immobilien Design
Wnętrza angielskie to przede wszystkim wygoda, to miękkie materiały, poduszki czy pledy. Dlatego nie może zabraknąć w nim zamszu, aksamitu, satyny czy miękkiej bawełny. Głównym motywem tkanin są przeważnie kwiaty, a wśród nich motyw róży. Występuje ona na zasłonach, poduszkach, obrusach, na obiciach mebli oraz na ścianach. Dodatkowo we wnętrzach angielskich możemy spotkać również kratę, która nawiązuje do uwielbianego przez Anglików sportu – polo lub gonitwy.
Dekoracja sofy w tkaninach z kolekcji Morris & Co.
Przytulne meble tapicerowane
W salonie w stylu angielskim na dobre zadomowiły się wygodne meble tapicerowane. Obszerne fotele, rozłożyste sofy z szerokimi oparciami, dekoracyjne podnóżki i pufy.
Meble oblekane są miękką tkaniną, charakteryzują się ozdobnym pikowaniem i finezyjnymi nóżkami. Są bardzo wygodne, możemy się w nie wtopić i prawdziwie odpocząć.
Miękko opadające zasłony
Nieodzownym elementem stylu angielskiego są również miękkie zasłony, mocno osłaniające pomieszczenie z zewnątrz. Zwykle są wzorzyste, a typowy jest dla nich motyw roślinno-kwiatowy. Może on powielać wzór znajdujący się na kanapie lub być jego uzupełnieniem.
Zasłony i dekoracje z kolekcji tkanin Nobilis
Drewno jako naturalny dekor
Dom w stylu angielskim, to miejsce bliskie natury. Wiele w nim drewna w postaci drewnianych podłóg, mebli i dekoracji, stanowiących kunszt rzemieślniczej pracy. Materiały wykończeniowe mają być “odporne na upływający czas”, które z czasem będą się ładnie starzeć. To dzięki nim dom po latach nabiera szlachetności.
Zdobione sztukateriami ściany
Anglicy kochają również sztukaterie, które odnajdziemy we wnętrzu w postaci listew ściennych i przypodłogowych oraz wielu innych elementów ozdobnych: rozet, kinkietów czy pilastrów.
Zasłony w tkaninach z kolekcji Nobilis
Kryształowe lampy
Lampy w stylu angielskim, to przede wszystkim ozdobne kryształowe żyrandole.To one dumnie zwieszają się na środku sufitu rozszczepiając światło. Taki żyrandol może mieć dowolną wielkość, duży i pokaźny, może zawisnąć na stołem jadalnianym czy w salonie, a mniejszy w holu, w kuchni czy w sypialni. Często występują w towarzystwie wspomnianych sztukaterii. Taka okazała lampa jest kwintesencją tego stylu.
Ponadczasowość aranżacji i moc detali we wnętrzu
Styl angielski we wnętrzach zawdzięcza swoją ponadczasowość prostocie i pięknym detalom. To pieczołowicie kolekcjonowane lampy stołowe, drobne bibeloty, zastawa do herbaty „fine bone china” z nietuzinkowym ornamentem, świeczniki, kryształowe dodatki oraz koronkowe obrusy. Tak więc wszystkie uzbierane przez nas latami lub odziedziczone drobiazgi znajdą tutaj swoje miejsce.
Kryształowa świeca z kolekcji Crystal Candles
Dzięki temu, wnętrza angielskie sprawiają wrażenie, jakby czas się w nich zatrzymał. Dlatego od zawsze zachwycają i inspirują.
A czy wśród Was znajdują się zwolennicy stylu angielskiego? Za co lubicie go najbardziej? Podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami!