Współczesne trendy w aranżacji wnętrz jako odpowiedź na szybko zmieniający się świat. Trendy na przełomie 2019/2020

Obecnie trendy w aranżacji i wyposażeniu wnętrz skupiają się na przytulności, intymności i poczuciu bezpieczeństwa, co odnajduje swój wyraz w ciepłych i miękkich tkaninach, barwach w kolorach ziemi i meblach z naturalnych surowców.

Jest to reakcja na szybko zmieniający się świat, a przede wszystkim na świat wirtualny, który w ostatnich latach błyskawicznie wkroczył w nasze życie prywatne i zawodowe, na co nasze ciało i umysł reagują przemęczeniem.

Z punktu widzenia socjologów współczesne, pełne dynamicznych zmian czasy budzą potrzebę stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Trendy są niejako odpowiedzią na ten stan rzeczy, przekładają się na nasze nastroje, potrzeby i obawy.

Aranżacja wnętrz w zgodzie z naturą, to jeden z najbardziej popularnych stylów ostatnich lat

Dzisiejsze nurty w urządzaniu wnętrz są wielowątkowe, łączymy w nich to, co naturalne, z tym co nowoczesne. Stanowią chęć powrotu do korzeni i kultury wiejskiej. Ważne jest rzemiosło, kunszt pracy ręcznej, przy jednoczesnym zastosowaniu najnowszej technologii.

Jest to styl bardzo minimalistyczny. Wnętrza są ascetyczne, pozbywamy się z nich zalegających i zbędnych rzeczy – zgodnie z teorią „Mniej – znaczy więcej”.

Istotny stał się powrót do natury, do miejsca, w którym odnajdziemy ukojenie dla naszych zmysłów i ciała.

Trend I - Przytulne zacisze

Trend ten odnosi się do naszej potrzeby ucieczki od stresów dnia codziennego.

Jego odzwierciedleniem stał się resort Deplar Farm w północnej Islandii, którego projekt zainspirowany został starą islandzką architekturą domów pokrytych darnią.

Z jednej strony nawiązuje do tego co rzemieślnicze, a z drugiej – priorytetem stało się nowoczesne i komfortowo wykończone wnętrze. Hotel składa się tylko z 13 pokoi, gdyż ideą było stworzenie kameralnego nastroju, gdzie każdy będzie się czuł jak u siebie w domu. Kierunek ten wskazuje nam na zdrowy tryb życia, dbałość o siebie i o nasze otoczenie. Żywność pochodzi z własnej farmy, dzięki czemu jest świeże, ekologiczne i zdrowe. Wszystko jest blisko, w zasięgu ręki, dzięki temu oszczędzamy nasz czas.

Trend II - Minimalizm w czystej postaci

Wzorcem dla tego prądu stały się projekty belgijskiego architekta Vincenta Van Duysena, które słyną z minimalistycznego stylu, czystej i prostej formy stworzonej przy użyciu naturalnych materiałów.

Styl ten również stanowi połączenie tego co proste i naturalne, z tym co nowoczesne. Zastosowanie jasnej i stonowanej kolorystyki barw we wnętrzu sprawia, że nasze zmysły mogą wypocząć. Meble i użyte w aranżacji materiały mają nam służyć dłużej, aniżeli zmieniające się oczekiwania modowe. Często łączone są starą techniką na jaskółczy ogon (tendencja ta wskazuje na maksymalne uproszczenia, oszczędność czasu pracy, bez zbędnego skręcania pojedynczych elementów). Poprzez to wnętrza są uosobieniem funkcjonalności i ponadczasowości.

Typowe dla tego nurtu są drewniane podłogi ułożone w bardzo modną ostatnio jodełkę, meble o prostej i zaokrąglonej formie, głębokie i nisko osadzone fotele i sofy.

Modułowość mebli, która pozwala nam w bardzo szybki i łatwy sposób zmieniać aranżację naszego wnętrza bez dodatkowych wydatków na meble.

W meblach tapicerowanych pojawiają się skrzętnie wbudowane szuflady, szafki i półki, co pozwalana na praktyczność przechowywania.

We wnętrzach pojawia się mniej litej zabudowy na rzecz otwartych półek, stanowiących dekoracje wnętrz. Stąd drewniane ażurowe ścianki, przeszklone drzwi ze stali, dzięki czemu nasza przestrzeń staje się jasna i przestronna.

Dowolność tworzenia sprawia, że łączymy różne materiały, faktury i wzory – włókna cieńsze z grubszymi, sprawiając wrażenie trójwymiarowości. Oddziałujemy tym samym na nasze zmysły, szczególnie na dotyk – ma być miękko, przytulnie i bezpiecznie.

Trend III - Inspiracja włoskim modernizmem i szkołą mediolańską

To inspiracja latami 50-tymi, wpływem włoskiego modernizmu i szkoły mediolańskiej. To połączenie chłodnego marmuru, lastryka z bufiastą skórą.

To lśniące metalizowane szkło, ciepły mosiądz i złoto, geometryczne żakardy, micro zamsz i puszyste dywany.

Aranżacje mają nas zaskakiwać łączeniem nieoczywistych faktur, kolorów i materiałów. To bogaty styl, który czyni wnętrze bardzo ekskluzywnym i wyrafinowanym.

Dom jako odzwierciedlenie naszych potrzeb i emocji

Myślę, że warto dopasować wnętrze przede wszystkim do naszych potrzeb i stylu życia. To nam ma się dobrze w nim przebywać.

Współcześnie poszukujemy i pragniemy odzwierciedlenia naszych emocji, aby po ciężkim dniu pracy wrócić do domu, w którym odnajdziemy spokój i bezpieczeństwo. W tym przejawia się też troska o nas samych.

Elementy wystroju powinniśmy dobrać dla siebie, wedle naszych indywidualnych preferencji i poczucia estetyki.

Każdy z nas może zadać sobie pytanie: Co tak naprawdę potrzebuję w swoim wnętrzu? Jak chcę w nim funkcjonować?

Rozważmy zatem, czy chcemy ulec chwilowym trendom, czy da nam to, czego tak naprawdę pragniemy.

A co Wy sądzicie na ten temat? Podzielcie się proszę swoimi przemyśleniami!

O mnie

Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.

Produkt został dodany do listy życzeń

Ta strona korzysta z plików cookies