Nowoczesna kuchnia z wyspą - MArt-ID.pl

Wyspa kuchenna i nowoczesna kuchnia – to naprawdę bardzo zgrany duet!

Nowoczesne kuchnie coraz częściej są otwarte na salon lub jadalnię i stają się miejscem, którego styl dopełnia swoją elegancją reprezentacyjną część strefy dziennej. W dzisiejszym wpisie przyjrzę się zaletom kuchni z wyspą i przedstawię kilka sprawdzonych sposobów na wykończenie wyspy kuchennej, dzięki którym uda się podkreślić wyjątkowość pozostałych elementów wyposażenia takich jak, chociażby nowoczesne meble.

Nowoczesne kuchnie, a rola wyspy kuchennej

Współczesne wnętrze to przestrzeń nowoczesna, urzekająca pod względem wizualnym, funkcjonalna i dostosowana do potrzeb użytkowników. W kuchni przejawia się to przede wszystkim w wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i markowych sprzętów AGD oraz zastosowaniu rozwiązań i technologii ułatwiających korzystanie z kuchni czy też zachowanie porządku dzięki dobrze zorganizowanej strefie przechowywania.

Stylistyczną harmonię między kuchnią a salonem można doskonale zaakcentować dzięki umieszczeniu wyspy kuchennej jako elementu symbolicznie oddzielającego obie strefy. Umowny podział staje się wówczas czymś zupełnie naturalnym, natomiast sama wyspa kuchenna jest nie tylko granicą, ale jednocześnie też swego rodzaju łącznikiem między pełniącymi różne funkcje przestrzeniami użytkowymi, które tworzą otwartą strefę dzienną.

Nie do przecenienia jest również praktyczny wymiar wyspy (jakim powinny charakteryzować się nowoczesne meble kuchenne). W pomieszczeniach takich jak kuchnie miejsce na przechowywanie sprzętów zawsze się przyda. To właśnie w wyspie kuchennej można, w razie potrzeby, umieścić dodatkowe szafki, szuflady, a na niej samej zamontować zlew, zmywarkę lub płytę grzewczą. Wyspa z powodzeniem sprawdzi się też jako blat, stół do spożywania posiłków albo barek.

Projekt nowoczesnej kuchni z wyspą - MArt-ID.pl

Funkcjonalność wyspy od strony kuchni jest kluczowa, jednak nie można zapomnieć o tej jej części, która będzie widoczna z salonu. Kilka otwartych, oświetlonych półek lub przeszklona witryna, na której znajdzie się miejsce dla odpowiednio dobranych dodatków sprawi, że uzyskamy dodatkowy element dekoracyjny nawiązujący do stylu aranżacji panującego w naszym wnętrzu.

Nowoczesna kuchnia – miejsce w sam raz dla wyspy kuchennej

Dobrze zaprojektowana wyspa bez dwóch zdań będzie stanowiła ergonomiczne i eleganckie uzupełnienie nowoczesnych mebli kuchennych. Plusów posiadania jej w kuchni jest jednak o wiele więcej.

Zalety posiadania kuchni z wyspą:

  • Wyspa kuchenna to synonim wygody – nadaje się zarówno do gotowania i spożywania przy niej posiłków, jak i do przechowywania sprzętów niezbędnych do ich przygotowania.
  • Funkcjonalność wyspy ułatwia pracę w kuchni – lepsze zorganizowanie przestrzeni i mniejsze odległości sprawiają, że sprzęty kuchenne wykorzystywane podczas gotowania i wszystkie potrzebne składniki mamy zawsze pod ręką.
  • Wraz z wyspą oszczędzamy miejsce w kuchni – pod jej blatem zmieszczą się nadprogramowe kuchenne półki, szafki i szuflady, które w innym wypadku trzeba byłoby najpewniej pominąć na etapie tworzenia projektu.
  • Dzięki wyspie kuchennej osoba przyrządzająca jedzenie nie musi być odizolowana od pozostałych członków rodziny lub gości.
  • Wyspa wśród nowoczesnych mebli kuchennych sprzyja integracji domowników – wspólne gotowanie lub jedzenie w kuchni, która jest równocześnie otwarta na salon, to sprawdzone sposoby na wspólne spędzanie czasu.
Aranżacja nowoczesnej kuchni z wyspą

Różne nowoczesne kuchnie – zróżnicowane wyspy

Przed podjęciem decyzji o wyborze wyspy zawsze trzeba przeanalizować układ funkcjonalny pomieszczenia i poznać potrzeby domowników, do których dopasujemy dostępne możliwości aranżacyjne.

Jeśli „kuchnia jest sercem domu”, wyspę można porównać do… serca kuchni (mój dobry znajomy, architekt, powtarza zawsze, że nowoczesne kuchnie muszą mieć mocne serce 😉). To właśnie przy niej wykonujemy większość prac związanych z pichceniem ulubionych specjałów, a później zmywamy po posiłkach. Nawet jeśli gotowanie nie jest naszą pasją i zabieramy się za nie okazyjnie, z pewnością docenimy wyspę za możliwość zjedzenia przy niej śniadania czy wypicia kawy przy jednoczesnym korzystaniu z laptopa (absolutnie do tego nie zachęcam, ale… sami wiecie, jak jest 😊) albo wykorzystania jej jako barku podczas wizyty znajomych.

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaką wyspę kuchenną wybrać, musimy zastanowić się nad tym, czy zależy nam na przysłonięciu kuchni i dyskretnym oddzieleniu jej od pokoju dziennego, czy raczej subtelnym połączeniu strefy kuchennej (lub kuchenno-jadalnianej) z salonem. Wyspa może być odrębnym elementem aranżacyjnym albo zostać wkomponowana w układ pozostałych mebli kuchennych, takich jak szafki, i stworzyć tzw. półwysep.

Przestronna nowoczesna kuchnia

A jeśli już o półwyspie mowa… Polecam go również w sytuacji, gdy klient ma do dyspozycji niewielką przestrzeń. Wyspa kuchenna zajmuje sporo miejsca, więc jeśli będzie go zbyt mało, ryzykujemy zupełnie niepotrzebnym przytłoczeniem wnętrza. Nie ma sensu tego robić – zwłaszcza, że półwysep to sprawdzone rozwiązanie.

Nowoczesna kuchnia oddzielona od salonu – jak to zrobić?

Jeżeli chcemy zaznaczyć odrębność kuchni od sąsiadującego z nią pomieszczenia, możemy pokusić się np. o obniżenie sufitu nad aneksem kuchennym. Efekt celowego zasłonięcia uda się uzyskać również dzięki zamontowaniu okapu lub elementów oświetleniowych nad samą wyspą. Współczesne kuchnie to pomieszczenia, w których gości zieleń, dlatego dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie roślin doniczkowych jako naturalnego parawanu lub oplecenie zielenią kuchennych instalacji (np. okapu), które stworzą tym samym specyficzny rodzaj ramy.

Takie podejście to zresztą bezpośrednie nawiązanie do koncepcji biophilic design, zgodnie z którą przestrzeń powinna być zaprojektowana w sposób umożliwiający dosłowne „wpuszczenie” natury do naszego otoczenia (w tym wnętrz mieszkalnych). Jej obecność stanowi bowiem źródło „wewnętrznej siły” i korzystnie wpływa nie tylko na codzienne samopoczucie, ale też ogólny stan zdrowia oraz komfort życia człowieka.

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon – sprawdzone sposoby na łączenie przestrzeni

Gdy natomiast zależy nam na stworzeniu z kuchni i salonu wspólnej, pełnej harmonii przestrzeni, od razu zrezygnujmy z wyspy o wysokiej zabudowie. W uzyskaniu zamierzonego efektu na pewno nie pomogą nam też (a wręcz przeszkodzą) obniżone sufity i masywne okapy (o wiele lepiej będzie ukryć okap w wyspie).

W otwartej przestrzeni musimy zadbać przede wszystkim o dostęp do jak największej ilości naturalnego oświetlenia. Jasne wnętrza urzekają swoją lekkością. O wiele łatwiej też nadać im przytulności. Dodatkowo, jeśli zależy nam na wyeksponowanej wyspie kuchennej, będziemy musieli pomyśleć o zasłonięciu strefy roboczej tak, by nie była widoczna od strony salonu.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie do zastosowania w naszej kuchni z wyspą zaproponuje projektant wnętrz, bez wątpienia musi być ono estetyczne i odznaczać się pierwszorzędnym wyglądem. Elegancja najczęściej idzie w parze z prostotą, więc nie dziwi, że tak wiele osób myśli o wyspie kuchennej w kształcie jednolitej bryły z bezuchwytowymi frontami.

Wykończenie wyspy a nowoczesne meble kuchenne – jakie materiały wybrać?

Projektanci nowoczesnych wnętrz niemal do perfekcji opanowali dobieranie elementów wyposażenia na zasadzie kontrastu, widocznego zazwyczaj w doborze kolorów. Urządzone w ten sposób kuchnie odznaczają się świeżością. W przypadku aranżowania otwartych stref dziennych ma to jeszcze jedną zaletę: meble kuchenne lub jedna ze ścian w wyraźnie zróżnicowanym wybarwieniu stanowią mocny, ale nieprzytłaczający akcent – centralną, reprezentacyjną część stanowi w końcu pokój dzienny. Nutka nieszablonowości w kuchni to dyskretny sposób na wprowadzenie energii do wnętrza. Z kolei wyspa kuchenna w wyrazistym kolorze, wyróżniającym się na tle mebli kuchennych, może poniekąd przesunąć środek ciężkości i stanowić zapowiedź klimatu panującego w pomieszczeniu bezpośrednio sąsiadującym z kuchnią.

W kuchni najważniejsze są materiały wykończenia

Do materiałów najczęściej wybieranych do wykończenia wysp kuchennych należą:

Naturalny kamień lub materiały go imitujące

Rysunek kamienia w kuchni nadaje pomieszczeniu szlachetności i doskonale komponuje się z innymi elementami wyposażenia wykonanymi z naturalnych materiałów, takimi jak np. drewniane, nowoczesne meble kuchenne.

Ponadczasowe drewno

Bez drewna w zasadzie nie sposób wyobrazić sobie ani klasycznych, ani nowoczesnych aranżacji. Od wieków zachwyca w wersji naturalnej, ale potrafi zauroczyć też np. w formie fornirowych dekorów lub bardzo modnych ostatnio ryflowanych frontów meblowych. Najczęściej wykonuje się z niego korpus wyspy kuchennej, który tworzy znakomite zestawienie z kamiennym, granitowym lub marmurowym blatem.

Lakierowane lub matowe fronty kuchenne

Matowe fronty kuchenne czy na wysoki połysk – to od długiego czasu wielki dylemat podczas wyboru dekorów meblowych. Jeszcze niedawno dużą popularnością cieszyły się powierzchnie błyszczące, które rozjaśniały i optycznie powiększały przestrzeń kuchenną. Od kilku sezonów zaczynają dominować jednak wersje głęboko matowe doceniane za łatwość utrzymania w czystości. A to za zasługą zastosowania nowoczesnej technologii wykańczania powierzchni, tzw. powłoki AntiFingerPrint, dzięki której na frontach kuchennych nie pozostają odciski palców. To duże ułatwienie dla użytkowników mebli kuchennych, zwłaszcza w przypadku bezuchwytowych systemów otwierania szafek lub szuflad. Matowe wykończenia mebli sprawdzają się zarówno w klasycznych kuchniach, nowoczesnych i loftowych.

Wyspa kuchenna zarówno z frontami matowymi czy też połyskującymi powłokami pozwali wykorzystać bogatą paletę intensywnych kolorów lub też „bawić się” światłem, za sprawą którego udaje się uzyskać nietypowe, zaskakujące odcienie w przypadku frontów lakierowanych.

Wyspa kuchenna – jak ją efektywnie zagospodarować?

Wykończenie wyspy to jedno. Nie mniej ważne pozostaje jej właściwe zagospodarowanie, aby mogła jak najlepiej pełnić swoją rolę w nowoczesnej kuchni. Podczas przygotowywania projektu tego pomieszczenia obowiązuje „złota zasada” trójkąta roboczego. Posiadanie wyspy w kuchni znacznie ułatwia zaprojektowanie go. Dlaczego? Bo można zamontować w niej zlew, płytę grzejną lub zmywarkę (tę ostatnią pod warunkiem, że nie przeszkodzą nam kwestie techniczne). I to niemal obok siebie.

Nowoczesna aranżacja wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna ze zlewem, zmywarką czy też płytą grzewczą odznacza się dużą funkcjonalnością i pomaga w lepszej organizacji przestrzeni roboczej. Jednak kuchnie, w których ma znaleźć się miejsce na tego rodzaju nowoczesne sprzęty, muszą zostać wyposażone w niezbędne instalacje – trzeba nie tylko doprowadzić wodę, prąd i gaz w odpowiednie miejsca, ale również zaplanować ukrycie ich pod podłogą i w suficie. Pod zmywarką musi znaleźć się odpływ wody, a nad płytą grzewczą – dojście do kanału wentylacyjnego pod okap kuchenny. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy okap zostaje zamontowany w płycie grzewczej lub jest wyposażony w wydajne filtry węglowe, które (przy odpowiedniej pielęgnacji) mogą być wielokrotnie używane.

Sam wybór okapu to zresztą nie tylko kwestia odpowiedniej wentylacji w kuchni, ale i naszego bezpieczeństwa. Wydajność urządzenia powinna w pierwszej kolejności być dobrana do kubatury pomieszczenia. W kuchni otwartej na salon trzeba zamontować okap z silnikiem o dużej mocy, który podczas pracy nie będzie emitował dźwięku o natężeniu przekraczającym 55 dB.

Wyposażenie wyspy w nowoczesnej kuchni

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest przemyślenie komunikacji w całym pomieszczeniu. Z których miejsc będziemy korzystać codziennie, a z jakich tylko raz na jakiś czas? Ile miejsca zostawić, byśmy mogli swobodnie poruszać się wokół wyspy/bez problemu otwierać i zamykać drzwiczki od zmywarki, piekarnik, szuflady i szafki? Czy meble kuchenne nie stoją za daleko/za blisko?

Oświetlenie wyspy kuchennej – to musisz wiedzieć

Wiemy, jak ma wyglądać nasza wymarzona kuchnia, wybraliśmy do niej nowoczesne meble kuchenne, zaplanowaliśmy funkcjonalną wyspę, zadbaliśmy o doprowadzenie instalacji, by wszystko mogło działać bez zarzutu, dopasowaliśmy kolory ścian, zamówiliśmy urocze dodatki, które będą kropką nad „i” całej aranżacji. Czy musimy pamiętać o czymś jeszcze? Bezwzględnie tak – o oświetleniu! Kuchnie zawsze muszą być odpowiednio oświetlone, ale dobrze oświetlona wyspa to absolutna podstawa. Kiedy uzyskamy najlepszy efekt?

Blat roboczy będzie najlepiej oświetlony wtedy, gdy zamontujemy lampę bezpośrednio nad wyspą, a przy tym niezbyt wysoko. W innym wypadku jego fragment będzie zawsze zasłonięty przez cień każdego, kto akurat stanie przy wyspie kuchennej. Dobrym rozwiązaniem może również okazać się okap w postaci lampy 2w1. Nadal potrzebujemy jednak dodatkowych punktów świetlnych, dzięki którym uda się oświetlić obszar dookoła blatu i okolice mebli. Jeżeli nad wyspą kuchenną znajduje się podwieszany sufit, warto pamiętać o zamontowaniu oświetlenia punktowego w taki sposób, by światło nie raziło osób siedzących nie tylko przy wyspie, ale i przebywających w sąsiednim pomieszczeniu.

Podsumowanie

A Wy zdecydowaliście się na wyspę w swojej kuchni? A może cały czas się wahacie? Mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę pomógł rozwiać Wasze wątpliwości. Jestem pewna, że miejsce wyspy kuchennej jest w oryginalnie urządzonej kuchni, w której spotykają się wysokiej klasy materiały, z których powstają nowoczesne meble na wymiar, zaawansowana technologia i designerski sprzęt AGD.

5/5 - (36 votes)

O mnie

Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.

Poznaj moją historię