Jak urządzić małe mieszkanie? Kilka praktycznych wskazówek

Ostatnie miesiące wywróciły życie wielu z nas do góry nogami. Liczne zmiany nie wpłynęły jednak na ogólną tendencję – migrowanie ludzi do miast i na tereny podmiejskie, które nie straciły wiele na atrakcyjności mimo perturbacji związanych z pandemią. Na zakup mieszkania w mieście decydują się głównie osoby młode, będące u progu kariery zawodowej. Najczęściej wybierają nieruchomości o niewielkim metrażu. Nie chodzi tylko o względy ekonomiczne, ale też określony styl życia, zgodnie z którym ważniejszy od tego, co posiadamy, jest czas, jaki poświęcamy na realizację własnych celów i pasji. (Więcej na ten temat przeczytacie w moim wywiadzie, który przeprowadziłam niedawno z ekspertem ds. nieruchomości Piotrem Nowickim z Metrohouse: https://mart-id.pl/wybor-nieruchomosci-miejskie-dylematy/).

Po kilku latach pracy w branży mogę potwierdzić, że aranżacja małych wnętrz to nie lada wyzwanie! Ograniczona przestrzeń zmusza do poszukiwania rozwiązań, dzięki którym uda się optymalnie wykorzystać dosłownie każdy centymetr. Dzisiaj przedstawię kilka sprawdzonych sposobów na to, jak urządzić malutkie mieszkanie stylowo i funkcjonalnie, ale jednocześnie tak, by spełniało ono nasze oczekiwania.

Mniej znaczy więcej, czyli prostota i jednorodność

Gdybym mogła dać komuś tylko jedną radę związaną z aranżacją niewielkich pomieszczeń, brzmiałaby ona: zrezygnuj z nadmiaru faktur, wzorów i kolorów i skoncentruj się na optycznym powiększeniu przestrzeni. Jednolite, odbijające światło barwy ścian, mebli i elementów dekoracyjnych (chociażby takie jak subtelne beże, szarości, czy złamane odcienie bieli) pomogą uporządkować przestrzeń. W efekcie otrzymamy harmonijne, spójne wizualnie wnętrze, którego potencjał będzie w pełni widoczny po wydzieleniu przenikających się stref funkcjonalnych.

Jak urządzić małe mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jasne kolory potęgujące poczucie lekkości, wszechobecny minimalizm i rozwiązania zachwycające funkcjonalnością to wyróżniki stylu skandynawskiego, który na dobre rozgościł się w nowoczesnych, przytulnych wnętrzach. Wybór aranżacji w podobnym klimacie pozwoli doskonale wyeksponować urok małego mieszkania.

Jak urządzić cztery ściany w takim duchu? Liczy się przede wszystkim prostota formy połączona z odcieniami bieli i umiejętny wybór mebli i dekoracji, które nie będą zbyt przytłaczające. Uniwersalne połączenie tworzą jasne barwy i naturalność drewna, które – oprócz tego, że zachwyca swoim pięknem – jest surowcem odnawialnym i przyjaznym środowisku. Takie meble można znakomicie dopełnić dodatkami z lnu, wełny, rattanu czy bambusa. Warto pomyśleć o tym, że równowaga w pomieszczeniu bezpośrednio wpływa na nasz komfort. Znaczenie mają nie tylko wrażenia estetyczne, ale i zmysłowe.

Mała kuchnia – na co zwrócić uwagę?

W małej kuchni, podobnie jak w innych pomieszczeniach w mieszkaniu o niewielkim metrażu, od razu zapomnijmy o ciężkich, bogato zdobionych frontach i wybierzmy odbijające światło np. lakierowane. Nienajlepszym rozwiązaniem są też całkowicie zabudowane meble – o wiele lepiej częściowo zastąpić je otwartymi półkami, przeszklonymi witrynami czy też szafkami.

Sama zabudowa na wymiar może jednak pomóc nam maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Dzięki niej w niewielkiej kuchni zmieszczą się zarówno przedmioty, z których korzystamy na co dzień, jak i te używane nieco rzadziej. Dostęp do nich ułatwią nam szafki wiszące z frontami otwierającymi się ku górze, uchwyty krawędziowe lub bezuchwytowe (typu tip-on).

Praktyczne akcesoria, takie jak obrotowe kosze typu cargo, szuflady o pełnym wysuwie, wyprofilowane comfort boxy pod zlewozmywak czy wysuwany okap szufladowy zamontowany w ciągu szafek, pomagają w uporządkowaniu przestrzeni i pełnym wykorzystaniu jej potencjału. Nie wspominając już o tym, że są naprawdę nieocenione, jeśli chodzi o łatwość utrzymania porządku. Dobra organizacja pozwoli zaoszczędzić miejsce i sprawi, że kuchnia wyda się większa.

Kolejnym doskonałym pomysłem będzie rozmieszczenie podstawowych sprzętów (takich jak lodówka, zlew, piekarnik czy płyta grzejna) zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. W skrócie chodzi o to, by nie umieszczać ich obok siebie, a ustawić tak, żeby tworzyły wierzchołki trójkąta. Najlepiej byłoby, gdyby zostały przedzielone blatami. Same blaty mogą zostać też celowo przedłużone i posłużyć jako miejsce spożywania posiłków lub przestrzeń do pracy. Taki zabieg pomoże dodatkowo wydzielić granicę między kuchnią a salonem. Coś więcej na temat urządzania nowoczesnej kuchni przeczytacie w moim artykule: https://mart-id.pl/jak-urzadzic-nowoczesna-kuchnie-w-stylu-eko/

Jak urządzić salon w malutkim mieszkaniu?

W salonie warto postawić przede wszystkim na naturalność – dotyczy to zarówno kolorów ścian, mebli i detali, jak i materiałów, z których zostały wykonane. Znakomicie sprawdzi się tu drewno w ciepłych, jasnych odcieniach. Wnętrze będzie prezentowało się jeszcze lepiej, gdy do minimum ograniczymy dodatki i zrezygnujemy z bogatych i ciężkich wzorów.

Kreatywne wydzielenie przestrzeni między pomieszczeniami ułatwią nam mobilne meble modułowe. Jednocześnie znajdzie się w nich dodatkowe miejsce na przechowywanie potrzebnych rzeczy. Wyposażenie powinno być lekkie (warto zwracać tu uwagę na proste, miękkie linie wykończenia), a przy tym wielofunkcyjne. Jako przykłady mogą posłużyć tu zyskujące na popularności rozwiązania typu 2w1: składane stoliki na kółkach albo otwierane pufy skutecznie pełniące rolę schowka. Wiele z nich jest wyposażonych przez producentów w gniazda USB, dzięki którym bez problemu naładujemy telefon, laptop lub inne potrzebne sprzęty.

Decydując się na kolor podłóg, wybierzmy jeden (najlepiej jasny) materiał. Równowaga to podstawowy element każdego wnętrza bez względu na to, czy chodzi o ogromny apartament, czy maleńkie mieszkanie – pamiętajmy o niej niezależnie od tego, jak postanowimy urządzić nasze miejsce na ziemi.

Niewielka, ale wyjątkowa sypialnia

W przytulnej sypialni zdecydowanie łatwiej będzie nam odpoczywać, a co za tym idzie – zadbać o własne zdrowie. Dla mnie to wystarczający argument przemawiający za tym, że zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na jej aranżację, nawet jeśli wnętrze jest wyjątkowo małe.

Bez dwóch zdań najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko. Nawet jeśli mamy do zagospodarowania niewielką przestrzeń, absolutnie nie decydujmy się na takie, które ma mniej niż 160 cm szerokości. Warto pomyśleć nad obiciem jego ramy i zagłówka miękką tapicerką, zapobiegającym otarciom i uderzeniom.

Mała sypialnia często pełni również rolę garderoby, dlatego nie może w niej zabraknąć pojemnej szafy. Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem okaże się wybór zabudowy, która zajmie całą powierzchnię ściany. Jeżeli zdecydujemy się na jednolite fronty w jasnym wybarwieniu, będzie ona sprawiała wrażenie niemal „wtopionej” w pomieszczenie. Idealną opcją przy aranżowaniu garderoby jest także wykorzystanie skosów i zamontowanie przesuwnych drzwi z powodzeniem zasłaniających drążki na wieszaki.

Aranżujemy małe mieszkanie – jak urządzić łazienkę?

Nawet w najmniejszych łazienkach można wygospodarować sporo wolnego miejsca, jeśli tylko nie pominie się przestrzeni nad pralką lub toaletą czy pod wanną. Obudowanie tej ostatniej panelami z licznymi schowkami to zresztą jedna z aranżacyjnych sztuczek na zyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Umiejętne wykorzystanie schowków na akcesoria łazienkowe polega głównie na rozmieszczeniu ich we wnękach, co wprowadzi do niej ład i porządek.

Aranżacja małych wnętrz – sprytne rozwiązania

Na koniec podzielę się z Wami jeszcze kilkoma uniwersalnymi sposobami, które można wykorzystać podczas aranżacji małych wnętrz w zasadzie w każdym pomieszczeniu.

Ruchome ścianki

Zagospodarowanie narożników i wnęk to wręcz magiczny patent na zyskanie dodatkowej przestrzeni, a nawet… ukrycie elementów wyposażenia, które wolelibyśmy dodatkowo dyskretnie zabudować. Za drzwiami przesuwnymi lub w szafie można „schować” mikroskopijny gabinet, prywatną biblioteczkę czy minipralnię. Przestrzeń na ścianach w każdym z wydzielonych w ten sposób (np. za pomocą mobilnego regału) pomieszczeń warto wykorzystać na półki.

Oświetlenie

Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych jest kluczowe przy aranżowaniu przestrzeni o ograniczonym metrażu. Równomierne oświetlenie optycznie powiększa pokój, przy czym trzeba dopilnować, aby strumień światła był skierowany w stronę sufitu (jeśli będzie zwrócony w dół, zaciemni pomieszczenie i sprawi, że wyda się ono niższe). Wiele źródeł światła zamontowanych w jednym pomieszczeniu ma za zadanie spełniać różne potrzeby użytkowników. Świadome rozmieszczenie punktów świetlnych potęguje poczucie przestronności tak bardzo pożądanej w małych mieszkaniach i podkreśla niepowtarzalny klimat całej aranżacji. Czasem nie trzeba robić zbyt wiele – wystarczy podświetlić obrazy na ścianach lub subtelne dodatki wyeksponowane w witrynach albo postawić lampę nieopodal lustra.

W przypadku gdy strefy funkcjonalne w małym mieszkaniu się przenikają (np. kuchnia połączona jest z salonem), nie powinno zabraknąć w nim oświetlenia dekoracyjnego. Małe, energooszczędne ledy można zamontować w witrynach, na uchwytach czy krawędziach blatów lub wykorzystać w tym celu okap z funkcją zmiany natężenia światła. Jasna kuchnia to optycznie powiększona kuchnia, w której czujemy się o wiele bardziej komfortowo.

Lustra

To absolutny „must have” do wykorzystania w aranżacji małych wnętrz. Oprócz tego, że optycznie powiększają pomieszczenia, mogą stanowić źródło naturalnego światła. Poprzez dobór luster o odpowiednim kształcie możemy poniekąd „manipulować” przestrzenią (np. wydłużyć ją lub nadać nieco więcej głębi) i uzyskać tym samym pożądany efekt.

Tapety

Co do zasady podczas aranżacji małego mieszkania warto unikać dużych i zdobnych wzorów. Jeśli jednak szczególnie zależy nam na posiadaniu tapet z konkretnym motywem (np. kwiatowym lub geometrycznym), koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dobranie jego wielkości do wielkości płaszczyzny. W przeciwnym razie przytłoczą pomieszczenie, a przecież zupełnie nie o to nam chodzi.

Więcej informacji na temat współczesnych trendów w temacie tapet znajdziecie tutaj: https://mart-id.pl/tapety-w-kwiaty-to-hit-wspolczesnych-aranzacji-wnetrz/

Zasłony

Zasłony w małym mieszkaniu skutecznie zabierają światło i przestrzeń. Jeśli zależy nam na zawieszeniu czegoś w oknach, dobrze jest wybrać półprzeźroczyste ekrany lub zasłony z lekkich tkanin np. z lnu. Z kolei gdy chcemy całkowicie je zasłonić sięgnijmy po rolety rzymskie na półprzeźroczystych sznurkach, które po podciągnięciu do góry stają się niemal niewidoczne.

Mam nadzieję, że udało mi się przekazać Wam przydatne informacje na temat tego, jak urządzić nawet bardzo malutkie mieszkanie. Każda przestrzeń zasługuje na to, by wykorzystać ją w 100% i wydobyć to, co najlepsze. Zastosowanie praktycznych rozwiązań pozwoli poczuć się komfortowo bez względu na metraż. Właśnie dlatego warto inwestować w funkcjonalność, wygodę i niekwestionowaną jakość wykonania. Każdy element wyposażenia od samego początku ma spełniać określone zadanie, a nie tylko niepotrzebnie zajmować miejsce.

O mnie

Cieszę się, że tu jesteś! Nazywam się Marta Sadowska. Sztuka kreowania przestrzeni, w której można poczuć się komfortowo, to moja największa pasja i jednocześnie sposób na życie. W swojej pracy łączę naturalne materiały, oryginalne wzornictwo i nietuzinkowe rozwiązania, a aktualne trendy przeplatam elementami nawiązującymi do zakorzenionego w tradycji rzemiosła – to mój przepis na przyjazne wnętrza prywatne oraz biznesowe, w których można się relaksować, odpoczywać lub efektywnie pracować.

Produkt został dodany do listy życzeń

Ta strona korzysta z plików cookies